Oświetlenia bezpieczeństwa
Coraz więcej budynków oraz pomieszczeń jest wyposażonych w tzw. oświetlenie bezpieczeństwa. Najczęściej występują w kształcie podświetlanych, zielonych lub czerwonych prostokątów z charakterystyczną grafiką. Znajduje się na nich napis “Wyjście ewakuacyjne” lub rysunek idącego człowieka oraz strzałki w kierunku drzwi. To właśnie nazywane jest przez fachowców oświetleniem bezpieczeństwa.
Oświetlenie bezpieczeństwa – budowa i sterowanie
Oświetlenie bezpieczeństwa powstało po to, by ochronić znajdujące się w budynku osoby. Może się zdarzyć, że w przypadku awarii , czy zagrożenia pożarowego ludzie zachowują się intuicyjnie. Tego typu sytuacja wywołuje panikę, co z kolei może spowodować ogólne zamieszanie. Ucierpieć mogą nie tylko ludzie, ale także sprzęt i przyroda. Dlatego też kluczowe jest przeprowadzenie sprawnej ewakuacji. Skuteczną pomocą okazuje się wtedy oświetlenie bezpieczeństwa.
Jak działa oświetlenie bezpieczeństwa?
Oświetlenie bezpieczeństwa wykorzystuje się przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej oraz dużych przedsiębiorstwach. Poszczególne ustawy i uchwały opisują, jakie wymogi musi spełniać oświetlenie oraz, w jakich pomieszczeniach oświetlenie bezpieczeństwa musi być obligatoryjnie umieszczone. Są to między innymi: teatry, obiekty sportowe, a także szpitale. Szczególnie ważne jest oświetlenie tzw.open space, drogi ewakuacyjnej oraz stref wysokiego ryzyka.