Bezpieczeństwo 

Oświetlenie awaryjne – zabezpiecz się na wypadek pożaru

W czasie pożaru zazwyczaj uszkodzeniu ulega linia energetyczna – a przecież to szczególnie wówczas będzie potrzebna. Bez oświetlenia awaryjnego ewakuacja ludzi z obiektu może więc sprawić niemałe trudności, a zwłaszcza jeśli drogi ewakuacyjne przebiegają korytarzami pozbawionymi dostępu światła słonecznego. Dlatego bardzo istotne okazuje się to, aby różne budynki publiczne miały oświetlenie awaryjne. Jest to zresztą wymagane przez przepisy ppoż, zaś jego brak może sprawić problemy z odbiorem obiektu. Gdzie konkretnie powinno być zamontowane oświetlenie awaryjne? Jakiego rodzaju wyroby wchodzą do tej kategorii?

Typy oświetlenia awaryjnego

Najważniejszą częścią oświetlenia awaryjnego są, jak nietrudno wydedukować, świetlówki. Nie zapominajmy przy tym, że muszą one być dostosowane do pomieszczenia, w którym zostały zamontowane – oświetlenie awaryjne dla dróg do ewakuacji jest trochę inne niż te montowane w ogólnodostępnych strefach. Przepisy wymagają również wykorzystania specjalnych, świecących tablic, informujących o planie ewakuacji. Tak pierwsze, jak i drugie powinny posiadać akumulator działający bez dostępu do linii energetycznej.

Oświetlenie awaryjne – gdzie musi się znaleźć?

Ustawa nie wymaga, aby oświetlenie awaryjne zostało założone w prywatnych domach. Jego wykorzystanie jest natomiast wymagane we wszelkiego typu obiektach publicznych. Powinno działać na przykład w zakładach pracy, teatrach oraz obiektach służby zdrowia. Prawo ponadto wymusza, by oświetlenie awaryjne spełniało obowiązujące standardy.

Powiązane wpisy