Instalacje przemysłowe 

Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktory, koniecznie odwiedź tę stronę.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia przekładni z napędem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktory wybierzesz bez przeszkód z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają skuteczne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w rozmaitych funkcjach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, stąd zawsze pojawia się drobna różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą również inne elementy jak hamulce czy sprzęgła. Ogromną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na pracochłonne wyliczenia oraz testy pojedynczych układów części. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do krótkiego albo długiego okresu pracy, jak również do sporych, średnich bądź niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Wykorzystanie i rodzaje motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (BLDC, AC, DC czy bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak mieszadła, kolejki w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach i schody ruchome. Duże spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że liczbę potencjalnych kombinacji, które obecnie mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy