Instalacje przemysłowe 

Czym wyróżnia się woda procesowa?

Woda nie w każdym wypadku jest przeznaczona do picia. W fabrykach potrzebna okazuje się także woda procesowa, która używana jest na przykład do chłodzenia rozmaitych urządzeń. Należy jednak zaznaczyć, iż woda procesowa powinna spełniać mnóstwo wymagań. Nie powinna okazać się zbyt twarda, gdyż w podobnym przypadku zachodzi ryzyko osadzania się kamienia na elementach maszyn. Nie można nie wspomnieć również o demineralizacji tej cieczy. Jak zatem uzdatniana jest woda procesowa? W których miejscach jest używana?

Otrzymywanie wody procesowej

Wodę procesową produkuje się najróżniejszymi sposobami, jednak najchętniej stosowane są po to stacje odwróconej osmozy. Ciecz przesączana jest przez odpowiednią błonę, w wyniku czego eliminowane są różne domieszki. Odwrócona osmoza wykazuje wiele zalet – jest dość mało kosztowna, ponieważ nie potrzeba do niej dużego poboru energii oraz bardzo efektywna. Należy nadmienić, iż tak produkowana woda procesowa będzie nie tylko miękka, ale też nie ma kamienia.

Woda procesowa – zastosowania

Woda procesowa jest często stosowana jako chłodziwo części urządzeń przemysłowych. Zdaje egzamin korzystniej niż pozostałe materiały, a poza tym jest tańsza. Woda procesowa jest poza tym wykorzystywana także w produkcji żywności i leków. Nie sposób nie wspomnieć także o rolnictwie, w którym wodę procesową wykorzystuje się do nawadniania upraw, i placówkach medycznych, w których służy ona do dezynfekcji narzędzi.

Powiązane wpisy