Instalacje przemysłowe 

Do czego służy nod optyczny

Jeśli chcesz kupić nod optyczny, zobacz tutaj

Rozwiązanie wykorzystywane przy infrastrukturze służącej do kierowania do odbiorców kanałów telewizyjnych to nod optyczny. Węzły te pomagają kierować dźwięk i obraz do odrębnych odbiorników. W jakich miejscach dokładnie znajduje się nod optyczny i jakie wyróżniamy rodzaje? Sprawdźmy to.

Nod optyczny – korzystaj z telewizji, internetu i telefonii

Najbardziej istotne typy sieci, które wykorzystujemy w systemie telewizji kablowej to sieć światłowodowa i koncentryczna. Pierwsza z nich stworzona jest do transmisji sygnałów na duże dystanse. Koncentrowaniem sygnału bezpośrednio do odbiorników zajmuje się następna. Nod optyczny znajduje się w pobliżu ostatecznych odbiorców telewizji lub internetu. Pracuje w ten sposób, że zamienia sygnał optyczny na elektryczny. Dzięki temu mieszkańcy mają do dyspozycji ogromną liczbę programów, słuchają radia i korzystają z ofert interaktywnych – sieci www i monitoringu.

Nod optyczny – wygodne obudowy

Współcześnie wyróżniamy wiele rodzajów nodów optycznych, które służą do przekazywania danych do ostatecznych klientów. Funkcjonują one na różnych pasmach – z reguły do 1218 MHz, jak również na różnych długościach fali – 1310 nm lub 1610 nm. Przeznaczone są do działania na przykład w sieciach HFC i FTTB. Gros z nich jest dwukierunkowych, co umożliwia dostęp do usług interaktywnych. Ich montaż jest bardzo wygodny, bo posiadają kompaktowe osłony. Zasilanie odbywa się zdalnie lub lokalnie – w zależności od rodzaju węzła. Niektóre nody optyczne mają LED-owe wyświetlacze, oparte są na specjalistycznych mikroprocesorach, dzięki czemu ich konfiguracja nie wymaga bezpośredniego kontaktu.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy