Instalacje przemysłowe 

Falowniki

Efektywność falownika zależy od wyboru właściwej wersji. Mimo, że osobom średnio zorientowanym w tej dziedzinie na pewno wydaje się to niełatwym zadaniem, kiedy zastosujemy się do kilku porad, nie sprawi to większych trudności. Które parametry zasługują więc na największą uwagę?

Co mają napędzać falowniki?

Największe znaczenie ma dobór przemiennika odpowiedniego do konkretnego urządzenia. Gdy mowa o niewielkich silnikach, sprawdzą się nawet falowniki o małej mocy, jednak do zasilania na przykład wentylatorów kopalnianych lepiej sięgnąć po przemienniki o większej mocy.

Zasilanie falowników

Wskazówki dotyczące, jakiego zasilania potrzebuje dany silnik znajdziemy na zamontowanej na nim tabliczce znamionowej. Część urządzeń działa jedynie w trybie jednofazowym, do innych natomiast istnieje możliwość zastosowania różnych rodzajów przemienników.

Wytrzymałość falowników – o tym nie zapominaj

Od sprawności falowników zależy nie tylko wydajność zasilanej przez nie aplikacji, ale też życie i zdrowie jej użytkowników. Z tego powodu kupując je musimy sprawdzić, jaką opinią cieszą się falowniki określonego producenta – najczęściej jest świadectwem ich jakości.

Nie tylko falowniki

Praca falowników będzie znacznie wydajniejsza, kiedy rozszerzymy je wykorzystując odpowiednie akcesoria. Największe znaczenie mają enkodery, dzięki którym można dokładnie określić szybkość obrotową wału. Powinniśmy również zainwestować w panele, sprawiające, że obsługa falowników staje się prostsza.

Powiązane wpisy