Instalacje przemysłowe 

Kabel RG11 – kiedy jest wykorzystywany?

Zamów kabel RG11

Instalacje telekomunikacyjne, jak wiemy, potrzebują rzecz jasna wykorzystania właściwych kabli. Kluczowymi ich elementami są przewody światłowodowe, jednak tylko z ich wykorzystaniem zrobienie działającej instalacji nie byłoby osiągalne. Do transmisji sygnałów o małej mocy wykorzystywane są bowiem kable koncentryczne, wśród których wymienić musimy między innymi kable RG11, RG6 i wiele innych. Kable RG11 i pozostałe typy potrzebują również odpowiednich złączy – są to na przykład BNC, N, czy RP-SMA. Jak więc zbudowany jest kabel RG11 oraz pozostałe? W jakich przypadkach zazwyczaj są stosowane? Jakie muszą posiadać parametry?

Kabel RG11 – konstrukcja

Najistotniejsze elementy kabla RG11 to rdzenie – najczęściej wykonane są z miedzi, ale niektóre wersje posiadają przewód ze stali albo aluminium. Rdzeń ukryty jest pod izolacją dielektryczną, która zbudowana jest z tworzywa syntetycznego, a jej rozmiar wpływa na impedancję konkretnego kabla. Drugim ośrodkiem przewodzącym jest ekran, który wykonany bywa zwykle z miedzi, rzadziej natomiast z aluminium. Częściami chroniącymi kabel RG11 przed wilgocią, pyłem czy zerwaniem jest zaś warstwa na zewnątrz – zrobiona ze starannie wyselekcjonowanych tworzyw syntetycznych.

Które cechy powinien mieć kabel RG11?

Najistotniejszy wyróżnik kabla RG11 to cechująca go impedancja – musi wynosić 75 omów. Pozostałe kable koncentryczne mają przewodność równą pięćdziesiąt omów – między innymi te z oznaczeniem RG214. Przy doborze kabla RG11 powinniśmy zwrócić uwagę na powierzchnię zewnętrzną, bo ta musi być wystarczająco gruba (dla modeli narażonych na uszkodzenia jest to nawet 1 cm) oraz wyprodukowana z wodoodpornego surowca – między innymi PCV (jedynie wówczas zagwarantuje ochronę środkowym częściom). Jakość przesyłanych sygnałów zależy z kolei od tłumienności oplotu, która musi wynosić co najmniej 20 db.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy