Instalacje przemysłowe 

Łożyska liniowe

Łożyska liniowe

Łożyska liniowe stanowią nierozerwalną część techniki przemieszczeń liniowych. To dzięki nim dokonuje się ruch liniowy pomiędzy prowadnicą, a wałkiem. Ze względu na bardzo dużą precyzję prowadzenia, małych rozmiarach zabudowy, a jednocześnie dużej nośności i odporności, łożyska liniowe należą do czołówki rozwiązań nowoczesnej mechaniki i automatyki

Na jakie łożyska liniowe się zdecydować?

Wiele firm oferuje łożyska liniowe z kołnierzem, bez kołnierza oraz w obudowach.

Modele łożysk liniowych z kołnierzem

Wśród łożysk liniowych z kołnierzem są dwa podstawowe rodzaje: łożyska z kołnierzem zamkniętym oraz otwartym. Są one niezastąpione w momencie, gdy zachodzi potrzeba zamocowania łożyska w elemencie ruchomym maszyny, co przyczynia się do zmniejszenia gabarytów i poprawia sztywność całego prowadzenia liniowego.
Kategoria łożysk liniowych bez kołnierza to min. łożyska liniowe otwarte, regulowane, zamknięte oraz zamknięte z metalowymi zawracaczami.

Łożyska liniowe w obudowach – co powinieneś o nich wiedzieć?

Dla łożysk w obudowach podkategoriami są typy obudowy i są to min. obudowy otwarte (przedłużane oraz zwykłe) oraz krótkie. Łożyska w obudowach są doskonałymi elementami konstrukcyjnymi stołów oraz modułów liniowych ze względu na możliwość bezpośredniego montażu bez potrzeby używania opraw łożysk liniowych.

Powiązane wpisy