Serwonapędy
Serwonapędy są typem napędów, które oprócz przekazywania siły, są używane także w celu pozycjonowania osi. Ich najmocniejszą stroną jest duża precyzja – pod tym względem są o wiele wydajniejsze od zwykłych silników.
Serwonapędy – jak to jest zrobione?
Najważniejszą częścią takich napędów jest silnik napędzany elektrycznie – to on uruchamia dany układ. O funkcjonalności serwonapędu decyduje sterownik, za pomocą którego można pozycjonować oś. Serwonapędy wyposażone są również w moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ powinien tworzyć zamkniętą całość oraz być wykonany z materiałów zapewniających jego dużą efektywność.
Jak sterować serwonapędami?
W przypadku serwonapędów najistotniejsze jest bezproblemowe sterowanie. Z uwagi na to większość ich producentów stara się, by oferowane przez nich serwonapędy były kontrolowane z użyciem PC-ta – często proponują systemy graficzne, z którymi sprawniejsze jest sterowanie serwosilników i wizualizacja danych ich pracy.
W jakich miejscach wykorzystuje się serwonapędy?
Serwonapędy powszechnie używane są w urządzeniach do wykonywania elementów z tworzyw sztucznych, gdzie pozwalają na dokładne określenie pozycji formy. Znajdują również zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważne jest dokładne nawinięcie czegoś na szpulę. Montuje się je w stołowych elektronarzędziach i maszynach wyprodukowanych do przenoszenia produktów w składnicach.