Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności
Dużo maszyn, których używamy każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Olbrzymie bądź niewielkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak działają te silniki, ani z jakich elementów złożone są.
Kilka podstawowych informacji o silnikach na prąd stały
Rolą silników DC jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich budowy, następujących usprawnień i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego użycia w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Michael Faraday, Zénobe Gramme i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze stojana, komutatora, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie stosowane są też silniki bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są ogólnie cenione za wysoką niezawodność, jak również ciche działanie.
Silniki elektryczne DC to napęd wielu popularnych sprzętów
Stwierdzenie, że silniki prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki DC są modułem sterowanych radiowo pociągów oraz samochodów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które pewnie kupimy również naszym potomkom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne staną się codziennością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby popularne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silniczków DC korzystają też hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.
Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od najlepszych światowych marek.
Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]