Instalacje przemysłowe 

Sklep z silnikami krokowymi

Czym są silniki krokowe?

Silnik krokowy, nazywany też silnikiem skokowym, jest typem napędu elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, iż przy odpowiednim sterowaniu jego wirnik wykonuje ruch obrotowy o pewien z góry określony kąt (w stopniach). Oferuje to precyzyjną kontrolę nad ilością obrotów na jednostkę czasu w dowolnej chwili ruchu. Jest to możliwe dzięki specyficznej konstrukcji tego typu silników w połączeniu z wspomnianym wyżej specjalnym sterowaniem.

Silniki krokowe a dzisiejsze urządzenia mechaniczne

Oprócz chirurgii, wysoka precyzja jest bardzo ceniona w innych dziedzinach. Współczesna mechanika coraz częściej także jej wymaga. Silniki krokowe świetnie się tu nadają. Jednak to nie wszystko. Dodatkowo gros części urządzeń mechanicznych podlega obecnie sterowaniu sygnałem cyfrowym. Silniki krokowe są kontrolowane tą metodą – poprzez sekwencyjne nadawanie impulsów elektrycznych do kolejnych styków silnika. O prędkości rotacji decyduje czas trwania kolejnych przesyłanych impulsów. Dzięki precyzji sterowania i brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową w celu kontrolowania prędkości obrotów, silniki krokowe zagrzały miejsce w wielu obszarach współczesnej techniki i da się na nie natrafić w różnorodnych urządzeniach – na przykład robotach, napędach CD.

Wady silników krokowych

Omawiane silniki nie stanowią rozwiązania idealnego. Poza niezaprzeczalnymi zaletami posiadają parę wad, o których nie należy zapominać. W odniesieniu do innych rodzajów napędów, pobierają stosunkowo więcej prądu, co więcej wytwarzają niemało energii cieplnej. Ze względu na ich konstrukcję maksymalna prędkość obrotowa może okazać się zbyt niska – z reguły jest mniejsza niż kilkaset obrotów na minutę.

Silniki krokowe w sprzedaży

Na rynku możliwych do nabycia jest wiele modeli silników krokowych. Mogą się różnić pomiędzy sobą między innymi:

  • fizyczną wielkością,
  • budową (na magnesach albo elektromagnesach),
  • właściwościami elektrycznymi.

Pomimo, iż ceny silników krokowych są większe niż mniej skomplikowanych silników prądu stałego, wciąż pozostają odpowiednio korzystne nawet w amatorskich konstrukcjach.

Powiązane wpisy