Instalacje przemysłowe 

Węzły optyczne i inne elementy sieci

Szukasz węzła optycznego? Wejdź na www.telmor.pl

Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne prawie za każdym razem tworzy się z zastosowaniem światłowodów. Jest to skutkiem niepowtarzalnych właściwości światłowodu – szybkości przekazu informacji oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie mogłyby działać bez właściwych elementów pozwalających na transmisję informacji oraz ich kodowanie. By zamontować tego typu instalację potrzebne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla funkcjonowania całej sieci – pozwalają bowiem na zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to zapewnienie usług końcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry musi posiadać dobry węzeł optyczny?

W jaki sposób działa węzeł optyczny?

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, by emitować sygnał elektryczny. Warto przy tym nadmienić, że jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny może oprócz tego wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet jednego gigaherca. Do poprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest również odpowiednia obudowa, zabezpieczająca delikatne elementy w środku węzła przed kurzem, wodą oraz pozostałymi czynnikami – zazwyczaj zrobiona ze stali.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest dobry, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze są częstotliwości pracy węzła i moc sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba końcowych odbiorców, do których doprowadzi sygnał. Oprócz tego warto sprawdzić zużycie prądu – w ogromnej mierze wpływa to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy naprawach sieci, dobrze także zwrócić uwagę na metody kalibracji węzła – najlepiej, jeżeli umożliwia wygodną korekcję ustawień.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy