Kosztowności 

Jak zmierzyć rozmiar obrączki lub pierścionka?

Kupując biżuterię na prezent lub specjalną okazję, przede wszystkim pierścionki, musimy rozwiązać problem wyboru odpowiedniego rozmiaru. Jak wybrać właściwy rozmiar pierścionka lub obrączki? Na co zwrócić uwagę kupując biżuterię na palec. W naszym poradniku przedstawimy sprawdzone metody mierzenia i doboru rozmiaru pierścionków oraz obrączek ślubnych.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar pierścionka?

Pierścionek jest dobrze dopasowany wówczas, gdy obrączka przechodzi przez staw palca z delikatnym oporem, ale na samym palcu układa się tak, że go nie uciska. Zbyt dopasowany pierścionek lub sygnet może powodować problemy z krążeniem krwi i opuchliznę, a zbyt luźny po prostu spadnie z palca.

Jeżeli możemy zmierzyć pierścionek lub obrączkę bezpośrednio w salonie jubilerskim lub u złotnika trzeba zwrócić uwagę, czy przy doborze rozmiaru ręce są zimne i skostniałe – wówczas palce stają się drobniejsze; czy wręcz przeciwnie – palce są opuchnięte od upału. Biżuterię najlepiej mierzyć neutralnej temperaturze, gdy jesteśmy wypoczęci, a dłonie nie są ani zmarznięte, ani przegrzane.

Jeżeli nie możemy osobiście przymierzyć biżuterii wówczas warto posłużyć się miarką jubilerską lub tabelą rozmiarów.

Tabela rozmiarów pierścionków i obrączek

Właściwy rozmiar biżuterii na palec najłatwiej dobrać za pomocą tabeli rozmiarów. Jest to szablon z okręgami o określonej średnicy, wewnątrz których zapisany jest właściwy rozmiar. W Polsce stosujemy rozmiary europejskie pierścionków (wg numerów od 1 do 33), różnią się one od oznaczeń rozmiarów angielskich i amerykańskich. Rozmiar 1 to pierścień o średnicy wewnętrznej 13,1 mm, a rozmiar 33 to średnica wewnętrzna 23,2 mm.

Aby określić właściwą wielkość obrączki lub pierścionka wystarczy przyłożyć wzorcowy pierścionek do szablonu. Pierścionek układamy tak, aby jego wewnętrzna krawędź idealnie przylegała do okręgu. Jeśli nasza biżuteria wzorcowa nie pasuje dokładnie do szablonu, wówczas zalecamy wybór rozmiaru przypisanego do większego okręgu. Większy rozmiar warto także wybierać, gdy obrączka pierścionka jest bardzo szeroka lub masywna. Gdy znamy rozmiar pierścionka lub obrączki możemy udać do złotnika lub salonu jubilerskiego i nabyć wymarzoną biżuterię – na przykład pierścionek zaręczynowy.

Dobór rozmiaru pierścionka przy pomocy miarki jubilerskiej

Do zmierzenia rozmiaru pierścionka można wykorzystać także miarkę jubilerską. Miarki dostępne są w różnych formach – może to być zestaw pierścieni (tak zwany wzornik), plastikowy lub silikonowy pasek z możliwością dopasowania rozmiaru lub trzpień miarowy. Obrączki z wzornika po prostu nakładamy na palec i sprawdzamy właściwy rozmiar. Równie łatwy jest pomiar przy pomocy paska, który także nakładamy na palec, a jego koniec przeciągamy przez specjalne oczko, w którym widać właściwy rozmiar pierścionka. Do mierzenia rozmiaru biżuterii możemy wykorzystać także trzpień miarowy. Jeżeli posiadamy pierścionek wzorcowy wystarczy nasunąć go na trzpień i sprawdzić oznaczenie. Z miarek jubilerskich można skorzystać w każdym salonie z biżuterią lub u złotnika.

Zmiana rozmiaru biżuterii

W razie niepowodzenia w wyborze właściwego rozmiaru pierścionka lub obrączki pamiętaj, że rozmiar biżuterii często można zmienić. Wcześniej jednak należy skonsultować się z jubilerem lub złotnikiem, ponieważ możliwości korekcji rozmiaru zależy od kruszcu, z którego wykonany jest pierścionek lub obrączka oraz od osadzonych kamieni.

Źródło tekstu: https://obraczki.net.pl/blog/poradnik-jubilerski/jak-zmierzyc-rozmiar-obraczki-lub-pierscionka

Powiązane wpisy