Ekologia i recykling wg Kronospanu
Charakterystyka recyklingu
Recyklingiem nazywamy odzyskiwanie surowców wtórnych i ponowne ich przetworzenie. To za pomocą recyklingu z wysłużonych krzeseł, foteli i stołów można wykonać panele podłogowe lub nowe sprzęty. Recykling to świetna metoda na stworzenie mebla z czegoś zepsutego albo zniszczonego.
Kronospan wie czym jest recykling drewna
W halach produkcyjnych Kronospanu nie spala się odpadów drewnianych. Stosuje się je do produkcji wysokiej klasy płyt drewnopochodnych. Dzięki takim zabiegom przetworzony materiał można wiele razy użyć do wykonania kolejnych artykułów, co jednocześnie ogranicza eksploatację surowców pierwotnych. Taka działalność pozwala chronić lasy, ograniczyć liczbę magazynowanych odpadów, a także obniżyć wydatki na produkcję. Innowacyjne metody recyklingu generują miejsca pracy, przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewysokich kosztów, i tworzą możliwość wejścia na niezdobyte rynki – również te zagraniczne.
Odzyskiwanie surowców wtórnych daje również możliwość podjęcia odpowiedzialnej decyzji konsumentom troszczącym się o ekosystem i pragnącym kupować ekologiczne przedmioty.
Jak Kronospan ekologicznie przetwarza odpady?
Kronospan używa wypróbowanych i niezawodnych technik, by przetwarzać drewno poużytkowe. Uzyskane przez przedsiębiorstwo licencje oraz certyfikaty świadczą o tym, że na terenie zakładów szanowane są wszystkie wymagania ekologiczne.
Kronospan zdaje sobie sprawę z tego, że spalanie odpadów drewnianych to rozrzutność, z tego powodu od ponad dziesięciu lat wytwarza z resztek drewnianych płyty wiórowe, a ich klasa jest taka sama jak płyt pozyskanych z drewna z lasu. Kronospan również dba o to, aby stosowane odpady drewniane były pozbawione zanieczyszczeń (chemicznych, konserwantów itp.).
Kronospan i akcje ekologiczne
Komisja Europejska od wielu lat wspiera program “Zero odpadów dla Europy”, a Kronospan aktywnie włącza się w tą akcję. Akcja skupia się na powtórnym zastosowaniu zużytych materiałów i na recyklingu najwyższej jakości, a przez to na ograniczeniu użycia surowców pierwotnych.