Ekonomia, prawo, informatyka – najbardziej oblegane kierunki studiów
Wybór właściwego kierunku studiów to dylemat, z którym co roku mierzą się tysiące abiturientów. Nieraz wybór ten stanowi o rozwoju przyszłej kariery. We wrześniu rozpoczęły się kolejne tury rejestracji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki studiów są modne wśród młodzieży.
Najbardziej oblegane kierunki studiów
W top 10 najpopularniejszych kierunków studiów niezmiennie na podium pojawia się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani komputerami coraz częściej decydują się również na dziedziny pochodne, które posiadają olbrzymi potencjał przyszłościowy. Są to oczywiście automatyka i robotyka, które nie są wszak kierunkami pionierskimi, aczkolwiek dopiero wraz z rozwojem technologicznym przestały być traktowane, jako studia dla pasjonatów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, abiturienci starają się najczęściej o indeks na kierunkach zarządzanie i psychologia. Na kolejnych pozycjach widnieją prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (np. rachunkowość i finanse), budownictwo bądź rozmaite filologie (głównie angielska).
Najwięcej kandydatów na miejsce znajdziemy na kierunkach z dziedziny matematyki oraz orientalistyki (sinologia i japonistyka). Ciężko dostać się też na studia związane z wzornictwem, marketingiem czy filmem i teatrem. Należy podkreślić, iż duża liczba kandydatów na dany kierunek studiów zależy nie tylko od jego popularności. Szereg maturzystów ubiega się wszak o przyjęcie nawet na parę kierunków równolegle.
Jak słusznie wybrać studia?
Rozmyślając o wyborze kierunku należy rozważyć własne zainteresowania, ale też ewentualne zapotrzebowanie na rynku pracy. Warto jednakże pamiętać, że konkretny kierunek nie determinuje na zawsze przyszłej kariery. Absolwenci studiów I i II stopnia mogą dowolnie uzupełniać zdobyte umiejętności na studiach podyplomowych. Są one aranżowane na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych i zwykle nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, żeby w nich uczestniczyć. Wystarczy dysponować tytułem magistra, inżyniera lub licencjata.
Studencie, zapamiętaj! Czas studiów to okres, kiedy można też dodatkowo zdobywać nowe umiejętności np. poprzez pomoc w studenckich organizacjach czy wolontariatach. Powinno się wykorzystać te pięć lat jak najlepiej.