Nauka 

Poznaj kluczowe elementy skutecznego scenariusza szkolenia

Scenariusz profesjonalnego szkolenia bardzo odbiega od innych skryptów. By szkolenie okazało się efektywne, scenariusz powinien być elastyczny oraz umożliwić dostosowanie szkolenia do grupy. Aby to było osiągalne, trzeba przeanalizować doświadczenie uczestników oraz ich oczekiwania. Jest to nad wyraz ważne, bo odpowiednio przygotowany scenariusz szkolenia jest podstawą pracy każdego coacha. Dobrze zatem powiedzieć parę znań na temat tego, jak musi on się prezentować oraz o czym nie zapominać przy jego opracowaniu. Przydatnych będzie niewątpliwie parę najważniejszych porad, które powinien znać każdy, kto planuje przeprowadzić kurs.

Scenariusz szkolenia – podstawy

Najważniejszym elementem scenariusza szkolenia jest oczywiście ustalenie jego długości – pamiętajmy przy tym, że szkolenie powinno być jak najdłuższe, gdyż krótsze kursy okazują się nierzadko dla trenerów źródłem niemałych trudności. Następnym krokiem musi być ustalenie zakresu szkolenia – ten natomiast powinien być dostosowany do czasu jego trwania. Jedynie wówczas można opracować główne ćwiczenie kursu. W toku profesjonalnych szkoleń ćwiczenia wykonywane są tylko wtedy, kiedy uczestnicy usłyszeli już wszystkie niezbędne informacje – po nich następuje bowiem ogólne podsumowanie.

Scenariusz szkolenia a najważniejsze cele

Scenariusz szkolenia powinien również dostarczyć informacji dotyczących tego, co powinniśmy przedstawić jego uczestnikom przed tym, jak zacznie się ćwiczenie główne. Tak zwane cele operacyjne to grupa cech oczekiwanych od kursantów. Są one różnorodne w zależności od charakteru szkolenia. Zwykle jest to przyswojenie przez nich najważniejszych umiejętności i właściwa atmosfera wśród uczestników. Cele operacyjne podczas kursu muszą być osiągnięte w minimalnym stopniu, zaś w razie odpowiedniej współpracy – w optymalnym.

Powiązane wpisy