Ochrona zdrowia 

Badania dla kierowców

więcej

Profesjonalni kierowcy zanim zaczną pracę muszą odbyć specjalne testy psychologiczne. Jest to szczególnie istotne, kiedy ich zawód wiąże się z transportem ludzi oraz materiałów uznanych za szkodliwe dla natury. Badania kierowców są obligatoryjne dla posiadaczy prawa jazdy kategorii C, D oraz E. Jak takie testy wyglądają? W jaki sposób się do nich przygotować?

Jak przebiegają badania kierowców?

Początkowa część badania kierowców polega na przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem. Specjalista może tak dowiedzieć się, jak bardzo przepracowany jest badany i jakie mam samopoczucie. W tej części psycholog instruuje także kierowcę na temat tego, jak będą przebiegały badania – dzięki temu ogranicza się natężenie zdenerwowania.

Badania kierowców – kwestionariusz

Później kandydat musi wypełnić dostarczony mu kwestionariusz. Zawarte są w nim zadania, dzięki którym psycholog oceni, jak dobrze radzi sobie nerwami oraz jak reaguje na zaskakujące problemy. Badanie daje również możliwość stwierdzenia, jak rozwinięte są umiejętności interpersonalne potencjalnego kierowcy – a to wszak decyduje o jego zachowaniu na drogach publicznych.

Na czym wykonuje się badania kierowców?

Ostatnim etapem badania kierowców są testy przeprowadzone na odpowiednich przyrządach. Stosuje się je w celu określenia refleksu kierowcy i prawidłowości reakcji na problemy, które mogą spotkać go w ruchu. Gdy mowa przyrządach używanych w czasie testów, wymienić musimy w szczególności miernik czasu reakcji, a także aparat Piórkowskiego.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy