Ochrona zdrowia 

Cierpisz z powodu bólu kręgosłupa? Poznaj jego najczęstsze przyczyny

Ból krzyża - uzupełnij swoje wiadomości!

Powracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo staje się codziennością dla znacznego odsetka społeczeństwa. Obecnie nie jest to już dolegliwość, której doświadczają wyłącznie osoby w starszym wieku. Mała aktywność fizyczna połączona z pracą biurową skutkuje tym, że bólu tego rodzaju doznają też młodsze osoby.

Źródło bólu pleców

Ból kręgosłupa może mieć sporo źródeł. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym nierzadko powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może też sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych bądź schorzeń organów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się między innymi od sprawdzenia tego typu źródeł. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym, a także ból między łopatkami częstokroć jest wynikiem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien czy mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj podnoszeniem przedmiotów o sporej masie czy wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest zaniedbywany, gdyż zanika po wypoczynku, jednakże może on być sygnałem początków przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa także objawem rozlicznych stanów zapalnych bądź obrażeń nierzadko tak znikomych, iż wracamy do nich myślą dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.

Profilaktyka bólom kręgosłupa

Bólu pleców nie wolno ignorować i należy natychmiast zgłosić się na konsultację z lekarzem. Jest on w stanie wstępnie zidentyfikować typ i źródło bólu, po czym skieruje do odpowiedniego specjalisty, który zaplanuje optymalną formę leczenia. Nie powinno się jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból pleców. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. W tym celu doktorzy zalecają pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. w trakcie pracy przy biurku, regularne ćwiczenia, a także dbanie o właściwą wagę. Naprężone mięśnie szyi i pleców można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też za sprawą sprzętu do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe oraz stymuluje cyrkulację limfy i krwi.

Nasze dane kontaktowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy