Ochrona zdrowia 

Leczenie alkoholizmu

Granica między świadomym spożyciem napojów alkoholowych, a bardzo jest naprawdę trudna do ustalenia. Alkoholik może sądzić, że kontroluje sytuację, jednak lekarz powie, że jest już uzależniony. Jak zatem rozpoznać alkoholizm i jakie kroki podjąć, by uratować niestroniącego od napojów wyskokowych bliskiego?

Często pije? To może być alkoholizm

Dla rozpoznania nałogu alkoholowego nie liczy się moc spożywanych napojów. Należy zwrócić uwagę na to, ile razy w tygodniu nasz bliski ma chęć na kieliszek – kiedy robi to w stałych odstępach, odbierz to jako sygnał ostrzegawczy.

Alkoholizm w różnych stadiach

Alkoholizm zaczyna się niewinnie – uzależniony zauważa, iż picie daje możliwość oddalić się od kłopotów, a jego tolerancja powoli wzrasta. Kolejną fazę zdiagnozujesz, kiedy chory będzie zapominał, co działo się pod wpływem. Ostatnie fazy zwiastują brak świadomości picia i wielodniowe ciągi.

Objawy alkoholizmu

Znaki mówiące, że ta choroba to alkoholizm są widoczne z zewnątrz i wewnątrz. Reaguj gdy dostrzeżesz, że ktoś z twojej rodziny porzucił dotychczasowe pasje albo obsesyjnie szuka okazji do sięgnięcia po kieliszek. Twój niepokój powinny także wzbudzić worki pod oczami, trzęsienie się mięśni oraz utrata wagi.

Alkoholizm da się pokonać

Najlepsze efekty przyniesie terapia w gronie innych alkoholików. Świetnym pomysłem może być również przypisanie właściwych leków, ale na powodzenie ma wpływ zwłaszcza nastawienie uzależnionego. Alkoholizm jest przewlekłym schorzeniem – z uwagi na to warto zdać sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, by pod żadnym pozorem nie sięgnął po jakiekolwiek trunki.

Powiązane wpisy