Leczenie depresji
Depresja może dawać o sobie znać na wiele sposobów. Metody terapii są naprawdę różnorodne, a to, którą z nich w danym przypadku zastosować, zależy od najróżniejszych warunków. Jak współcześnie wygląda leczenie depresji i które z wykorzystywanych sposobów przynoszą szybkie rezultaty?
Leczenie depresji farmaceutykami
Lekarze najczęściej wybierają leczenie depresji lekami kiedy diagnozy nie są pozytywne. Zwykle sięgają po takie środki, jak fluoksetyna, deanol lub mitrazapina. Tego rodzaju leczenie trwa około sześć miesięcy i musi odbywać się w dobrym kontakcie z psychiatrą – nie powinno się bez jego wiedzy odstawiać leków czy ograniczać ilości. Farmakologiczne leczenie depresji to naprawdę efektywna metoda, ale nie zawsze można się na nie zdecydować.
Leczenie depresji ruchem
W ostatnim czasie często stosowaną techniką zwalczania depresji są ćwiczenia fizyczne. Źródłem jej efektywności jest to, że aktywność ruchowa ma wpływ na zwiększenie się poziomu serotoniny – umysł chorego dzięki niej sprawniej działa, a on sam stopniowo zyskuje chęć do dalszego ruchu.
Psychoterapia w leczeniu depresji
Na psychoterapię warto postawić przede wszystkim wtedy, gdy depresja jest efektem stresujących przeżyć – za takie można uznać śmierć bliskiego lub wypadek. Leczenie depresji z użyciem psychoterapii dobre efekty daje tylko kiedy pacjent chce współpracować, ale jest metodą uważaną za najskuteczniejszą – skupia się na przyczynie choroby, a nie symptomach.