Ochrona zdrowia 

Lęk przed stomatologiem? Poradnik dla dorosłych i dzieci

Stomatolog jest ekspertem, do którego nie chodzimy ochoczo. Większość Polaków jest przerażona na myśl o bólu związanym z wierceniem, leczeniem polegającym na endodoncji, wyrywaniem zębów czy eliminowaniem kamienia nazębnego. Żeby ustrzec się męczących zabiegów u lekarza, wystarczy przecież tylko regularnie troszczyć się o stan dziąseł.

Stomatolog – specjalizacja znana od wieków

Pamiętajmy, że stomatolog to fach, który funkcjonuje od zamierzchłych czasów, kiedy to zaczęto przeprowadzać archaiczne wiercenie zębów. W dzisiejszych czasach stomatolodzy mają wyraźnie bardziej komfortowe sposoby leczenia, które dają szansę uchronić się od przenikliwego bólu i cieszyć się nieskazitelnym uśmiechem. Stomatolog musi zdać profesjonalne praktyki, a także powinien charakteryzować się umiejętnością wysłuchania pacjenta, ażeby dobrze przeprowadzać wszystkie czynności. Niestety nie każdy nadaje się do wykonywania tego niespotykanie obciążonego presją fachu.

Jak przekonać dziecko do wizyt u stomatologa?

Stomatolog stanie się chętnie odwiedzanym specjalistą, jeśli zwrócimy uwagę na systematyczne czynności pielęgnacyjne jamy ustnej. Nie zapominajmy żeby czyścić uzębienie po jedzeniu i piciu, przynajmniej 3 razy na dzień. Korzystajmy z dopasowanych do naszych dziąseł przyborów higienicznych. Warto wypróbować szczoteczkę elektryczną, gdyż skuteczniej likwiduje bakterie niż te zwykłe. Zaopatrzmy się w zestaw irygatorów specjalistycznych i płynów do czyszczenia jamy ustnej. Nie zapominajmy, żeby już od wczesnego dzieciństwa uczyć pociechy odpowiedniej profilaktyki – wówczas uchronią się przed kłopotami z zębami i nie będą obawiały się udać do stomatologa. Naukę mycia zębów należy rozpocząć od 1 roku życia. Należy też zarejestrować szkraba do stomatologa, żeby zaaklimatyzował się w gabinecie. Początkowa wizyta w gabinecie dentystycznym powinna opierać się jedynie na pogadance z doktorem. Stomatolog powinien zademonstrować przedszkolakowi fotel oraz narzędzia używane do pracy.

Powiązane wpisy