Ochrona zdrowia 

Nauka pływania dla niemowląt – czy warto się na nią zdecydować?

Rodzice pragną dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze, dlatego dobrze jest zacząć wspomaganie rozwoju niemowlęcia jak najwcześniej. Idealnie ten cel spełnia pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla niemowląt cieszy się rosnącą popularnością. Jednak czy daje to jakiekolwiek pożytki? Od jakiego wieku można z dzieckiem rozpocząć zajęcia na basenie? Udzielimy odpowiedzi na te pytania.

Nauka pływania dla niemowląt – kiedy ją rozpocząć?

Naukę pływania dla dzieci, której oferty odszukamy bez trudu w większości dużych miejscowości takich, jak Kraków, Warszawa czy Łódź, można rozpocząć się już w 3-cim miesiącu życia malucha. Niezbędne jest jednak wcześniejsze zasięgnięcie porady pediatry, który musi stwierdzić, czy w przypadku naszego dziecka nie występują żadne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko ekscytująca zabawa dla niemowlaka, ale również stymulowanie jego poprawnego rozwoju. Ćwiczenia w basenie wzmacniają układ oddechowy i układ krążenia, stymulują też rozbudowę układu mięśniowego oraz uczą niemowlęta świadomości swojego ciała. Bardzo dobrze odciążają również układ kostno-stawowy, co w późniejszym okresie życia ma szczególne znaczenie przy nauce raczkowania i chodzenia. Dodatkowo pływanie wyostrza celowość ruchów i spostrzegawczość, gdyż w trakcie ćwiczeń animowane są różnorodne gry, które pozytywnie wpływają na koordynację wzrokowo–ruchową. Może to być na przykład łapanie zabawki unoszącej się na wodzie. Ćwiczenia odbywające się w grupie rówieśniczej korzystnie wpływają na rozwój społeczny i emocjonalny pociechy. Z kolei aktywna zabawa z rodzicami pomaga budować zaufanie, zacieśnia więź emocjonalną i daje poczucie bezpieczeństwa.

Nauka pływania dla dzieci – najważniejsze to wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie w pełni efektywna oraz bezpieczne tylko wówczas, gdy będzie prowadzona pod okiem doświadczonych instruktorów. Niezbędne jest zdobycie przez nich stosownych licencji pozwalających na prowadzenie zajęć ruchowych z dziećmi.

Powiązane wpisy