O czym świadczy niedrożność jelit
Mimo że nierzadko bywa lekceważona czy mylona ze zwykłym zaparciem, niedrożność jelit może mieć naprawdę nieprzyjemne skutki. O fakcie, iż nie jest to zatwardzenie, chory dowiaduje się już, kiedy zauważa objawy groźniejsze niż trudności z wypróżnieniem. Lekceważenie początkowych symptomów to duży błąd, gdyż niedrożność jelit może występować z innymi niebezpiecznymi schorzeniami, zaś sama dość często skutkuje śmiercią chorego. Co zrobić, by tego uniknąć? Po czym rozpoznać niedrożność jelit? Jak przebiega leczenie tego schorzenia?
Niedrożność jelit – symptomy
Najistotniejszym objawem niedrożności jelit są trudności z oddaniem stolca. Niemal zawsze występują z nimi bóle brzucha, które stopniowo narastają. Chory z tym schorzeniem zazwyczaj wymiotuje – najpierw treścią żołądka, później jelita grubego o wyczuwalnym zapachu kału. W terminalnym stadium niedrożności jelit pacjent miewa także wzdęty brzuch. Nie należy lekceważyć tych objawów – mogą okazać się wszak skutkiem przebytych zabiegów, zapętlenia jelita czy nawet raka.
Niedrożność jelit – leczenie
Choremu z niedrożnością jelit kategorycznie nie powinniśmy dawać leków na zaparcie – to jedynie zdestabilizuje jego stan. Nie powinniśmy również stosować gorących okładów. Jeśli zaobserwujemy tę dolegliwość, musimy jak najszybciej powiadomić specjalistę, gdyż jedyną techniką jej leczenia jest interwencja chirurga. Do przybycia medyka możemy zaś położyć mokry kompres, który w pewnym stopniu zminimalizuje ból.