Ochrona zdrowia 

Praktyczne metody ochrony przed przeziębieniem

Późna jesień i zima źle oddziałuje na nasze zdrowie. Zazwyczaj dopadają nas kaszel, nieżyt nosa i ból gardła. By się im nie dać bez walki, zastosować się do kilku rad, które pomagają strzec organizm przed chorobą. Poznajmy niektóre z nich.

Jak zwiększyć temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz organizm przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o około 2 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej kąpieli bądź herbaty. Do herbaty można dołożyć plaster cytryny lub pomarańczy, które mają w sobie sporą dawkę witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest także bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz szczypta cynamonu. Aby dodać herbacie kapkę słodyczy warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego czy eukaliptusowego, co oprócz tego wpłynie zbawiennie na udrożnienie dróg oddechowych.

Tradycyjne syropy przeciwko przeziębieniu

Cebula i czosnek też zawierają pokaźną dawkę witamin. Na ich bazie produkuje się tradycyjne syropy przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać co kilka godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu trzeba roztłuc kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowany syrop też rekomenduje się spożywać parę razy dziennie.

Miód, masło i mleko na ból gardła

Kiedy pojawia się wrażenie bólu gardła, warto przetestować kompozycję miodu, masła i mleka. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju należy pamiętać, aby mleko nie było zbyt gorące, dlatego że osłabi to korzystne oddziaływanie masła oraz miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się także picie szałwii w postaci herbaty czy płukanie gardła roztworem wody z solą.

Czemu trzeba chronić się przed przeziębieniem?

Mimo, że pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może rozwinąć się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednakże na uwadze, że jeżeli objawy nasilają się to należy umówić się na wizytę do internisty.

Powiązane wpisy