Ochrona zdrowia 

Przepuklina. Czym jest? Jak leczyć?

Przepuklina jest zaliczana do najgroźniejszych schorzeń. Pomimo tego często bagatelizujemy jej początkowe objawy, pozwalając na jej dalszy rozwój. To zaś może skutkować groźnymi powikłaniami, w wielu przypadkach zagrażającym życiu. Przepuklina to wydostanie się tkanek z jamy ciała, wskutek czego rośnie niebezpieczeństwo pojawienia się poważnych infekcji. Zwykle obserwowana jest w pachwinie, lecz potrafi pojawić się również w brzuchu czy klatce piersiowej. W przypadku jej zauważenia musimy jak najszybciej udać się do specjalisty, a ten wybierze właściwe, skuteczne sposoby terapii.

Przepuklina – jak powstaje?

Przepuklina zazwyczaj jest efektem zbytniego obciążenia – pojawia się na przykład przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Nierzadko natomiast przyczyny jej pojawienia się są całkowicie odmienne – może okazać się tym niedobór białka, wskutek którego osłabione zostają błony utrzymujące narządy wewnętrzne. Ryzyko wystąpienia przepukliny rośnie z wiekiem, więc najbardziej narażeni są wiekowi chorzy, choć nierzadko notuje się ją także u dzieci – szczególnie niemowląt.

Leczenie przepukliny

Leczenie przepukliny musi zostać podjęte jak najszybciej i być nadzorowane przez doświadczonego specjalistę. Dzisiejsze metody są znacznie skuteczniejsze od sposobów wykorzystywanych przed laty i zapobiegają skutkom niepożądanym. Miast łączyć tkanki chorego, w miejscu przepukliny stosuje się odpowiednie siatki, które umożliwiają zmniejszenie napięcia i tym samym wyeliminowanie ryzyka ponownego pojawienia się tej dolegliwości.

Powiązane wpisy