Ochrona zdrowia 

Ukruszony ząb? Idź do chirurga stomatologa

Chirurg stomatolog reprezentuje specjalność trudniącą się przeprowadzaniem złożonych operacji w okolicach przyzębia. Jest to oddzielna dziedzina nauk medycznych, której nie należy mylić z tradycyjną stomatologią.

Kiedy należy udać się do chirurga stomatologa?

Działaniu chirurga stomatologa podlegają zazwyczaj zęby mądrości, których pozbycie się nie zalicza się niestety do najprostszych zabiegów. Profesjonalne wyrwanie zębów mądrości niesłychanie komplikuje fakt, że ich korzenie zdarzają się haczykowate. Wówczas do działania wkracza profesjonalista – chirurg stomatolog, który zleca zdjęcie RTG obolałej jamy ustnej i wyrokuje o kolejnych krokach. Chorzy uskarżający się na spore ubytki zębów też mogą skorzystać z szerokiej gamy zabiegów chirurgicznych prowadzonych w gabinecie stomatologa. Możemy wybrać komfortowe implanty zębowe, czyli wykonane z najwyższej jakości stopu wkręty implementowane w jamie ustnej osoby poddawanej zabiegowi. Na nich z kolei należy nadbudować usunięty ząb. Tak zrobione implanty są nadzwyczajnie wygodne, umiejscowione na stałe i zdecydowanie lepsze od przestarzałych protez.

Dlaczego praca chirurga stomatologa różni się od pozostałych specjalizacji dentystycznych?

Chirurg stomatolog często współdziała z innymi lekarzami i przeprowadza zabiegi, które wykraczają poza zwykłą specjalizację stomatologiczną. Trafiają do niego chorzy z naruszonymi jedynkami, których nie umiemy usunąć posługując się zwykłymi metodami. Zaleceniem do ingerencji chirurga stomatologa są także pozostające w szczęce części korzeni zębowych. W swojej praktyce korzysta on z instrumentów oraz sposobów terapii, nieosiągalnych u pozostałych lekarzy. Wszystkie operacje wykonywane są pod znieczuleniem, dlatego strach przed dolegliwościami bólowymi znika. Nie zapominajmy także, aby dokładnie stosować się do zaleceń chirurga stomatologa, omijać picia gorących napojów czy degustowania alkoholu bezpośrednio po interwencji medycznej.

Powiązane wpisy