Ochrona zdrowia 

Usunięcie polipa jelita – kiedy przeprowadza się zabieg

Polipy jelita to uwypuklone zmiany na śluzówce, które kształtem mogą nasuwać na myśl skojarzenia z balonikami. Biorąc pod uwagę niektóre sytuacje, polipy narastają i zanikają bez konieczności leczenia, w pozostałych casusach przyjmują coraz większy rozmiar. Na ogół są bezobjawowe wiele dni. Często uświadamiamy sobie ich istnienie dopiero wtedy, kiedy wywołają krwawienie z odbytu.

Usunięcie polipa jelita – jak przebiega diagnoza przed operacją

Polipy zazwyczaj lokalizuje się przypadkowo podczas badania radiologicznego. Polipy układu pokarmowego czy jelita cienkiego to w przeważającej większości przypadków niegroźne zmiany, które nie niosą ryzyka poważniejszych komplikacji. Natomiast te, które wyrosną w jelicie grubym, posiadają niestety tendencję do zmiany swojego typu oraz przemienienia się w nowotwór. Dlatego właśnie zwykle dokonuje się ich usunięcia. Dowodzi to także, że odpowiednio częste spotkania z lekarzem pozwalają oszczędzić wielu problemów w kolejnych latach.

Jak dokonuje się usunięcia polipa jelita?

Pozbycia się polipa dokonuje się poprzez różne metodyRóżnorodność ta spowodowana jest rozmiarami pojawiających się polipów. Nieznaczne zmiany należy zlikwidować za pomocą kolonoskopii, te duże rodzą konieczność ingerencji chirurgicznej. Skutkiem poprawnie przeprowadzonego zabiegu jest kompletne pozbycie się problemu z ciała pacjenta. Jako że jednorazowa interwencja nie zapobiega jednak tworzeniu się następnych zmian na jelicie, poleca się regularne stawanie do kontroli poprzez kolonoskopię, co około 2 lata.

Powiązane wpisy