Za co odpowiada tarczyca i na czym polega jej usunięcie
Tarczyca zalicza się do najważniejszych gruczołów wydzielających podstawowe dla zdrowia człowieka hormony. Dba o przemianę materii, działanie układu sercowego, nerwowego, zdrową aktywność mózgu. Trzeba przyznać, że obecnie wskaźniki zachorowalności na rozmaite schorzenia tego narządu są alarmujące.
Operacja tarczycy grozi sporej grupie Polaków
Szacuje się, że 1/3 mężczyzn skarży się na zwyrodnienia tego kluczowego narządu. Najczęściej rozpoznawane objawy to niedoczynność, wole obojętne, choroba Gravesa-Basedowa. U dojrzewających pań, u których pojawiają się nieraz również kancerogenne zmiany tarczycy, podatność na te schorzenia jest o wiele wyższa. Wówczas niezbędna jest operacja tarczycy, żeby nie doszło do lawinowego rozprzestrzeniania się choroby. Musimy pamiętać, że niejednokrotnie tego typu czynności chirurgiczne kończą się usunięciem tarczycy, co oznacza branie sztucznych substancji zawartych w lekach codziennie rano przed posiłkiem.
Ustrzeż się przed usunięciem tarczycy – metody badania dolegliwości tego gruczołu
Oznaczenie stężenia TSH we krwi jest najistotniejszym badaniem jakie konieczne jest do rozpoznania choroby tarczycy. Nawet internista ma prawo przeprowadzić testy tego wskaźnika. W sytuacji stwierdzenia wskaźnika TSH zwiększonego ponad 3,5 – konieczna jest porada u specjalisty. Lekarz każe wtedy pójść na badania ultrasonograficzne tego gruczołu, których zamierzeniem jest sprawdzenie nieprawidłowości narządu, a także jego budowy.
Kiedy usunięcie tarczycy staje się konieczne
Operacja tarczycy będzie koniecznością, jeśli badanie wykaże złośliwe ogniska zapalne. W przypadku wykrycia ognisk złośliwych specjalista może zdecydować o usunięciu tarczycy (całego organu, pojedynczej części bądź płatu z cieśnią). Zabieg przeprowadzany jest po podaniu środków znieczulających, a zaraz po nim operowanemu zaleca się odpoczynek od pracy nawet przez 1 miesiąc. W profilaktyce chorób tarczycy niezbędna jest zdrowa dieta, bogata w jod i inne cenne składniki.