Ochrona zdrowia 

Żylaki – zmora kobiet

Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najpopularniejszych dolegliwości, lecz pomimo tego potrafią okazać się naprawdę bolesne. Nazywa się tak zatory w żyłach, w wyniku których te rosną oraz stają się zauważalne. Co ważne, żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym – zlekceważone mogą bowiem generować powikłania, zaś ich wystąpienie źle rzutuje na samoocenę chorego. Zazwyczaj pojawiają się na łydkach oraz udach, chociaż mogą wystąpić także w gardle lub odbycie – wtedy mowa o hemoroidach. Należy również wspomnieć, iż żylaki mogą być objawem niebezpiecznych chorób. Jak więc zwalczyć żylaki? Czemu się tworzą?

Powody pojawienia się żylaków

Żylaki występują przede wszystkim u kobiet. Mogą być skutkiem ciąży i sporego obciążenia, a poza tym występują także w wyniku długiego stania. Z tego względu zagrożeni nimi są ludzie działający w takich zawodach jak fryzjerstwo, w sklepie czy chirurdzy. Przyczyną powstawania żylaków może być także noszenie obcisłych rajstop czy siedzenie. Ryzyko ich wystąpienia możemy ograniczyć długo spacerując oraz gimnastykując się.

Termoablacja w leczeniu żylaków

W razie żylaków niezwykle istotne okazuje się szybkie wdrożenie terapii. Nie powinniśmy działać na własną rękę – słuszniej postąpimy, udając się do dobrego chirurga naczyniowego. Najprawdopodobniej zastosuje on którąś z nowoczesnych metod – między innymi termoablację wewnątrznaczyniową, polegającą na włożeniu do światła żyły igły i pobudzeniu jej prądem lub falami ultradźwiękowymi.

Powiązane wpisy