Ogrodnictwo 

Aranżacja ogrodów – lepiej zlecić to profesjonalistom

Zamiast aranżować ogród przypadkowo, warto zdecydować się na jego przemyślaną i gustowną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu oraz aranżacja sprawi, iż ogród będzie wyglądał cudownie. Wymaga to jednakże dużej umiejętności oraz wiedzy, na przykład na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najkorzystniejszy rozwiązaniem jest zatem powierzenie tego zadania profesjonalistom. Wbrew pozorom, może być mniej kosztowna inwestycja aniżeli samodzielne – czasem nie do końca udane – próby urządzania czy pielęgnacji ogrodu.

Projektowanie ogrodów nie jest łatwa – o czym warto wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga między innymi znacznego pogłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślin. Trzeba wiedzieć, jaka gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego określonych miejscach) i wobec tego które można posadzić tam gatunki roślin, z wzięciem pod uwagę ich wymogów innego rodzaju, dotyczących choćby tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło. Istotny jest też właściwy układ roślin, na przykład sadzenie w pobliżu siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie przez długi czas imponował swoim urokiem. Dużych zdolności wymaga również zrobienie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale najistotniejszy jest przecież wygląd zielonego terenu. Wiele osób zamierza zaaranżować swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim bądź francuskim. Żeby jednak móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz również właściwie wkomponować w nią inne elementy wystroju.

Aranżacja ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz imponującego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, chociaż naturalnie piękny trawnik, kwitnące kwiaty, dekoracyjne drzewka i krzewy są w ogrodzie najistotniejsze. Warto jednak dać im odpowiednią oprawę w postaci pięknego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które pięknie wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki i oczka wodne, wyjątkowego klimatu dodają im też kamienne schody. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają także ścieżki. Spełniają one ważne zadanie – umożliwiają dotarcie do wszystkich miejsc bez narażenia na szwank trawnika, a także poprawiają estetykę otoczenia. Ich podłoże może stanowić na przykład bruk kamienny czy żwir ozdobny. Typ podłoża ścieżek, ich układ i szerokość, a także wszelkie inne detale aranżacji ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, należy umiejętnie dopasować do stylu domu i ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję może być niełatwo, warto więc powierzyć to zadanie osobom, które są w tym specjalistami.

Powiązane wpisy