Ogrodnictwo 

Pielęgnacja boisk sportowych – co trzeba wiedzieć?

Prawidłowo założone boisko, posiadające odpowiednie podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko znakomicie się prezentuje, lecz również doskonale spełnia swoją rolę podczas rozgrywek. Naturalnym jednak jest, iż płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a zatem ich stan się pogarsza, dlatego potrzebne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na warunki wodno-terenowe, rodzaj gleby czy też rodzaj trawy, potrzebuje troskliwej, właściwej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najwygodniej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji takich obiektów, a także dysponującym potrzebnymi do tego urządzeniami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co zapewnia jej wytrzymałość na szkodliwe warunki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące naturalną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można także nawozić, jednak wszystko to nie wystarczy, nieodzowne jest wykonywanie zabiegów takich jak piaskowanie, wertykulacja, aeracja, włókowanie, wymiana trawnika, dosiew trawy czy walcowanie. Pojęcia te pewnie niewiele mówią amatorom, rozsądniej zatem zadanie to zlecić fachowcom, ponieważ wyłącznie właściwie wypielęgnowana trawa gwarantuje warunki konieczne do rozgrywek, a zaniedbywanie pielęgnacji szybko skutkuje degradacją nawierzchni.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnacji boiska sportowego jest system nawadniania trawy, ale murawa potrzebuje dużo więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby za pomocą odpowiednich maszyn. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz powoduje mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby oraz przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Wymagane wiosną walcowanie powoduje, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa obumarłe fragmenty murawy. W razie pojawiania się ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub poprzez dosiewanie. Nie wolno również zapomnieć o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie i na odpowiednią wysokość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, właściwych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je wykonywać. Prawidłowo pielęgnować boisko są więc w stanie tylko profesjonaliści.

Powiązane wpisy