Ogrodnictwo 

Stawianie oczek wodnych

Jeśli myślicie nad tym, jak dodać uroku Waszym ogrodom, oczka wodne będą świetnym pomysłem. Można stworzyć je na niewielkiej powierzchni, w dodatku samodzielnie! Istnieje bardzo dużo możliwości urozmaicenia ich barwną fauną i florą. W ofercie specjalistycznych sklepów znajduje się także wiele narzędzi, które sprawią, że oczka wodne będą zabezpieczone i zadbane.

Na co zwracać uwagę zakładając oczka wodne?

Budowa oczek wodnych nie jest tak trudna i wymagająca, jak się zdaje. Przy odrobinie pracy i chęci da się zbudować przy swoim domu piękne miejsce idealne do odpoczynku. Aby móc się nim długo cieszyć, należy pamiętać, aby oczko wodne było zbudowane w najbardziej odpowiednim miejscu i przy użyciu najlepszych budulców. Bardzo istotne jest wybranie właściwego terenu i skuteczne przygotowanie go pod wykopanie zbiornika. Należy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu granic i dna. Uszczelnianie oczek wodnych jest podstawą skuteczności i bezpieczeństwa ich zakładania. Jeśli w naszym ogrodzie nie ma tak dużo miejsca, aby stworzyć własne oczko wodne w odpowiednim rozmiarze, można skorzystać z gotowej formy. Wówczas dodatkowe uszczelnianie nie jest konieczne.

Rośliny idealne dla oczek wodnych

Oczka wodne same w sobie są pięknym urozmaiceniem ogrodów. Jeśli zdecydujemy się zasadzić dookoła wyjątkowe rośliny, jeszcze bardziej zyskają na uroku. Aspekt estetyczny nie jest jedyną zaletą, jaką niosą ze sobą. Flora wpływa na atrakcyjność oczek wodnych, ale zarazem maskuje ich niedoskonałości. Co szczególnie istotne, pomaga utrzymać równowagę biologiczną w zbiornikach. Rośliny natleniają wodę, a dzięki temu, że ją ocieniają, przeciwdziałają jej zbytniemu nagrzaniu. Dobrze jest z uwagą skomponować roślinność dookoła oczka, tak aby nie tylko cieszyła oko, ale była także urozmaicona i nie sprawiała trudności w utrzymaniu.

Powiązane wpisy