Ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja 

Klimatyzacja

Gdy na dworze robi się za gorąco, na pewno wszyscy tęsknimy za zimniejszym powietrzem. Jak się jednak okazuje, ochłodzenie pomieszczeń nie jest trudne – w tym celu przydatna okaże się sprawna klimatyzacja. Tym, którzy nie wiedzą jeszcze, jak wybrać klimatyzator, polecamy krótki przewodnik.

Jak wybrać moc klimatyzacji

Moc klimatyzatora powinna być dopasowana do kubatury pokoju, którego ciepłotę chcemy dzięki niemu obniżyć. Zazwyczaj przyjmuje się, że do pomieszczenia o metrażu nieprzekraczającym dziesięciu metrów kwadratowych oraz wysokości 3,5 metra, należy kupić klimatyzator o mocy 3,5 kilowata. Powinniśmy przy tym pamiętać, że są to wartości jedynie szacunkowe, a ostateczna ocena wymaga jeszcze dodatkowych parametrów.

Na który rodzaj klimatyzacji postawić?

Na rynku znajdziemy przede wszystkim dwa typy takich urządzeń – mobilne i splity. Najistotniejszą zaletą klimatyzatorów mobilnych są niskie koszty zakupu oraz to, że można używać ich w wielu miejscach. Gdy zaś chodzi o efektywność, lepiej wypada natomiast klimatyzacja stacjonarna – lepiej chłodzi pokoje,a przy tym wytwarza mniej hałasu.

Idealne miejsca na montaż klimatyzacji

Klimatyzatory mobilne powinny być montowane na ścianach zewnętrznych, a wytwarzane przez nie chłodne powietrze musimy przetransportować do pomieszczenia używając odpowiedniego węża. Klimatyzacja split może zaś znajdować się wewnątrz mieszkania, jednak producenci stawiają na montaż takich urządzeń również na zewnątrz.

Powiązane wpisy