Ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja 

Nowoczesne ogrzewanie kościołów

Ogrzewanie kościoła potrafi stać się źródłem poważnych problemów. Obiekty kultu religijnego często są bowiem bardzo duże, zaś wykorzystane w nich surowce budowlane mogą przyczynić się do obniżenia temperatury. Szczególnie istotne okazuje się to dla zarządców kościołów zabytkowych – często wzniesione są z kamienia, co nie najlepiej rzutuje na panujące w nich temperatury. Wspomniana spora powierzchnia sprawia z kolei, iż do ich ogrzewania tradycyjnymi metodami potrzeba sporej ilości energii. W jaki sposób więc efektywnie ogrzewać świątynie?

Ławkowe ogrzewanie kościoła

Opisywane ogrzewanie bywa dziś często spotykane w krajowych świątyniach. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać – jest bowiem najefektywniejsze. W wielu przypadkach godzina eksploatacji podobnego systemu nie wyniesie nas drożej niż dwadzieścia złotych – ławkowe ogrzewanie kościoła w ogromnej mierze może zatem zmniejszyć wydatki plebanii. Daje także zgromadzonym maksymalną wygodę, bowiem ciepłe powietrze jest kierowane bezpośrednio na ich nogi – nie ginie zatem w sporej przestrzeni buynku.

Zadbajmy o ogrzewanie kościoła

Ogrzewanie kościoła powinno być najbardziej istotne dla proboszcza. Powinno się przemyśleć przede wszystkim to, że największą część uczestników mszy stanowią obecnie ludzie starsi. Godzina w niskiej temperaturze potrafi okazać się dla nich niezwykle groźna. Komfortowe warunki w kościele okazują się też często zachętą dla osób, które dotąd w mszach nie uczestniczyły – odpowiednio ogrzane obiekty szczycą się bowiem większą frekwencją.

Powiązane wpisy