Ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja 

Wentylacja

Podstawą każdego budynku jest sprawny system wentylacji. Dopiero po dłuższym czasie lekceważeń widoczny staje się związek pomiędzy nieodpowiednią wentylacją a wieloma negatywnymi zjawiskami w naszych domach czy miejscu pracy. Podstawą wentylacji jest nawiew powietrza równoważący jego wywiew.

Wentylacja – jaką wybrać?

Wyróżnione są dwa podstawowe systemy wentylacji a także tzw. system „kombinowany”. Najpopularniejsza wciąż pozostaje wentylacja naturalna, w której powietrze przemieszcza się dzięki procesom naturalnym. Znana jest także wentylacja mechaniczna – ruch powietrza zostaje wymuszony przez urządzenia mechaniczne. W sprzyjających warunkach działać może także wentylacja hybrydowa.

Skutki źle zainstalowanej wentylacji

Nieodpowiednia wentylacja to przede wszystkim niedobór tlenu w pomieszczeniu. Osoby znajdujące się wewnątrz mogą zaobserwować u siebie pogorszenie kondycji psychofizycznej. Niewłaściwa wentylacja może wiązać się także z nadmiarem wilgoci w powietrzu. Tworzy to doskonałe warunki do namnażania się pleśni. Sufity pokryte pleśnią ulegają stopniowemu zniszczeniu. Wilgoć powoduje też zamarzanie ścian. Zaburza to ich właściwości i może doprowadzić do trwałychuszkodzeń.

Powiązane wpisy