Prawo i wymiar sprawiedliwości 

Kontrola podatkowa – zdaj się na pomoc doradcy fiskalnego

Kontrola podatkowa może być przeprowadzona w różnych przedsiębiorstwach. Rzecz jasna jej zorganizowanie nie oznacza, iż US ostatecznie zarządzi dla firmę sankcje, lecz zawsze istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że postawi oskarżenia, które w naszej opinii okażą się bezpodstawne. Celem kontroli podatkowej jest wykazanie, czy przedsiębiorstwo właściwie opłaca wszystkie zobowiązania podatkowe. Jeżeli jej efekt będzie negatywny, będzie to znaczyło, że kontrolerzy nie doszukali się żadnych odstępów od normy. Efekt pozytywny zaś może stać się powodem sporych kłopotów, bo znaczy on, że US dotarł do błędów w opłacaniu podatków. Jak zatem bez problemów przebrnąć przez kontrolę podatkową?

Jak wygląda kontrola podatkowa?

W teorii przeprowadzającym w czasie kontroli podatkowej będzie wysoki, uprawniony do tego urząd – na przykład wójt czy prezydent miasta albo naczelnik danego oddziału fiskusa. W praktyce kontrola podatkowa przeprowadzana jest przez przydzielonych do tego inspektorów, którzy powinni pracować przynajmniej w parze. Jak przed chwilą wspomnieliśmy, gdy trafią na nawet najmniejsze nieprawidłowości podatkowe, jej efekt okaże się pozytywny, co dla firmy będzie wiązało się z dotkliwymi czasem karami finansowymi. Dobrze zatem pamiętać, jak ich uniknąć.

Kto pomoże podczas kontroli podatkowej?

Niezbędne są do tego specjalistyczne umiejętności i rozległa wiedza z zakresu prawa fiskalnego. Z tego powodu jeżeli w danej firmie zorganizowana będzie kontrola podatkowa, zaś dla nas ważne będzie, aby uniknąć ewentualnych kar, powinniśmy zwrócić się do doświadczonego doradcy podatkowego. Czemu? Jego umiejętności okażą się niezbędne, by opracować skuteczne dokumenty odwoławcze do fiskusa oraz wskazać argumenty, które prawdopodobnie pozwolą na uniknięcie wspomnianych sankcji, a on sam zagwarantuje nam kompleksowe pełnomocnictwo w korespondencja z US.

Powiązane wpisy