Rachunkowość, finanse 

Aktualnego kursu funta szterlinga szukaj w kantorach online

Zajrzyj tu, jeśli szukasz szczegółowych informacji o kurs funta w kantorach.

Funt brytyjski, którego poprawną nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych walut świata. Mimo przynależności najpierw do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później Unii Europejskiej, Wielka Brytania pozostała poza strefą euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Pozycja funta szterlinga po Brexit

W wyniku decyzji o Brexicie, który był przeciągłym, ponad czteroletnim procesem, cena funta względem dolara i euro znacznie spadła. Wiązało się to między innymi z ogłoszeniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zagrażało spadkiem ilości miejsc pracy, a pośrednio również obniżeniem wpływów do PKB. Odpracowywanie poważnego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się powoli i przy dość znacznych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie był kryzys z 2020 r. spowodowany długim zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednakże odnotować, że funt szterling to wyjątkowo mocny pieniądz, funkcjonujący w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciu wieków, który w samym tylko ubiegłym wieku wyszedł obronną ręką z ogromnych spadków wywołanych anulowaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. i ze słynnego spekulacyjnego ataku określanego mianem “Czarnej środy” z 1992 r.

Aktualny kurs funta brytyjskiego – nasi rodacy wciąż go sprawdzają

Funt pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której wciąż ochoczo lokują swoje pieniądze. Jest tak w głównej mierze w związku z tym, że mimo opuszczenia przez UK Unii Europejskiej, tysiące pracujących tam rodaków nie planuje wrócić do kraju i przez cały czas utrzymuje finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżący kurs funta obserwuje wobec tego spora grupa Polaków. Poszukuje ona głównie dokładnych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki albo euro, ale często także danych historycznych wybiegających do dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy znajdują się m.in. na stronie kantoru online, który uaktualnia kurs co kilka sekund. Informacje te umożliwiają również czujnym inwestorom wymienić walutę po najkorzystniejszym kursie.

Powiązane wpisy