Rachunkowość, finanse 

Co twoja firma zyska dzięki leasingowi?

Leasing niewątpliwie jest jednym z najbardziej lubianych przez firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, bo jego duże atuty sprawiają, iż leasing bywa świetnym sposobem umożliwiającym minimalizację wydatków związanych z prowadzeniem firmy. W szczególności z uwagi na to, iż w naszym kraju ratę leasingu interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje także to, że pozwala on na zdobycie niezbędnych do prowadzenia firmy aktywów bez potrzeby ich nabycia. Na czym dokładnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na taką formę finansowania?

Na jakich zasadach opiera się leasing?

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza dzierżawę. W krajach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, jednak w naszym kraju są to pojęcia odmienne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, za co ten ostatni zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj bywają auta, które zasilają flotę firmy, maszyny potrzebne do działania firmy lub wyposażenie biura. Po zakończeniu leasingu udostępnione dobra zostają oddane leasingodawcy, a ten zwykle odsprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Opłacalny leasing – jak go wyszukać?

W ostatnich latach w Polsce dostępnych jest mnóstwo propozycji leasingu. Ich mnogość powoduje, że ciężko wybrać w tej grupie tę najlepszą – niezbędne do tego są odpowiednie kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca takie ma, wybierając leasing, dobrze postąpimy korzystając z doradztwa specjalisty. Przed wyborem leasingu warto więc odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych możliwości oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Powiązane wpisy