Rachunkowość, finanse 

Faktoring – co należy o nim wiedzieć?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych aktualnie usług finansowych. Jest adresowany w szczególności do firm, które stosują odroczone terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia należności. Poza tym jest to również idealne rozwiązanie dla firm poszukujących nowych sposobów sfinansowania kosztów wiążących się z ich działalnością. Na czym zatem opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O jakich zasadach muszą wiedzieć firmy, które zdecydują się na ów sposób finansowania? W jaki sposób ustrzec się możliwych trudności związanych z faktoringiem?

ABC faktoringu dla firm

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest przede wszystkim z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on połączeniem różnych typów usług, a cesja należności będzie jedynie jedną z nich. Opiera się on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc przedsiębiorstwa. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu również inne usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju rzutują postanowienia kodeksu spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Doradca wskaże, który faktoring jest odpowiedni

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring są niekiedy bardzo różne. Chcąc uniknąć pomyłek, których efektem mogą okazać się duże problemy, należy dobrze przemyśleć każdą z nich. Potrzebne będą wtedy specjalne umiejętności, a tych często po prostu nie mamy. Dlatego wybór faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zagwarantuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, jednak zwykle okazuje się, że dzięki niemu ustrzeżemy się strat.

Powiązane wpisy