Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur
Potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących faktur ustrukturyzowanych? Skieruj się na flobo.io
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., lecz ostatecznie biznesmeni na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z tego podatku.
Faktura ustrukturyzowana – ujednolicony format dokumentów
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają ściśle ustaloną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie niewiele powie człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, ale dla właściwej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu jest absolutnie czytelny. Za sprawą tego, że faktury mają jednakową strukturę obojętnie jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas notorycznie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego
Każdy przedsiębiorca od 1 stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zgubią (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT, a także są zwolnieni z wymogu wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz od towarów i usług. Co ważne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji do księgowania, ale trzeba dokonać jej integracji z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]