Rachunkowość, finanse 

Kilka informacji o systemie SWIFT

System SWIFT. Więcej szczegółów na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, iż de facto regularnie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z filarów efektywnego działania bankowości światowej.

Co jest największą zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują również z systemów: Elixir, SEPA i SORBNET.Na świecie stosowane są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie danego państwa.

Czym zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie państwa na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale także giełdy, domy maklerskie oraz masa pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC największych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy