Rachunkowość, finanse 

Leasing autobusów – finansowanie dla przewoźników

Firmy przewozowe, które organizują grupowy transport , narażone są na mnóstwo kosztów, płynących z eksploatacji pojazdów, ich serwisu oraz konieczności szkolenia kierowców. W szczególności dla początkujących właścicieli firm, koszty takie mogą być ogromne. Co jednak, gdyby dało się je nieco zmniejszyć, a przez to ochronić debiutujące na rynku przedsiębiorstwo przewozowe? Wszystko może zmienić leasing pojazdów, na przykład autobusów.

Leasing autobusów – czym charakteryzuje się ten rodzaj finansowania?

Leasing to forma umowy cywilno-prawnej, jaka związana jest z możliwościami wypożyczenia leasingowanego pojazdu odpłatnie, oczywiście na zasadach ustalonych w dokumencie. Tak więc za pomocą umowy tego rodzaju można wypożyczyć maszynę potrzebną do produkcji danego artykułu lub pojazdy – takie jak autobusy, samochody osobowe i naczepy. Na podstawie dokumentu na leasing autobusów, określa się zatem ceny, jakie za udostępnienie samochodu musi zapłacić osoba leasingująca, ale także kryteria, zgodnie z którymi muszą działać obie strony, np., kto powinien dbać o odpowiedni stan techniczny pojazduoraz o to, żeby samochód został zwrócony do firmy w takiej kondycji, w której został przyjęty.

Czemu leasing autobusów może być opłacalny?

Z uwagi na wciąż deaktualizujące się zapisy prawne, firmy transportowe – w szczególności te prywatne – nie są pewne, iż nie napotkają rozmaitych komplikacji. Doskonałym na to dowodem okazują się okolice Warszawy – od stycznia 2017 roku, władze miasta zakazały firmom prywatnym oferować postoje na niektórych przystankach w centrum miasta. W takiej sytuacji kupno środków lokomocji staje się nierentowne, a najkorzystniejszym dostępnym wyjściem będzie zawarcie umowy leasingu autobusów na określony okres, gdyż firma transportowa nie musi martwić się, że realizuje te nie przynoszące zysku kursy. Wystarczy jedynie odszukać doświadczonego doradcę, który pomoże klientowi odszukać odpowiedni typ umowy.

Powiązane wpisy