Złote monety bulionowe – zalety tej formy inwestycji
Jeśli szukasz monet złotych, koniecznie sprawdź goldbroker.pl.
Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych metod: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną metodą jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – nie są emitowane w limitowanym nakładzie
Monety ze złota kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich w paru aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie kapitału, co powoduje, iż ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, toteż ich design niezwykle sporadycznie ulega zmianie. Zazwyczaj złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie rokiem emisji. Warto zaznaczyć, iż część monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje próba i ciężar wykorzystanego do ich wybicia metalu szlachetnego. Atutem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, a ich sprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty niż regionalnych monet kolekcjonerskich.
Złote monety bulionowe – czasami zawierają dodatek innych metali
Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednak mennice wybijają również monety o nominale 1/10 czy 1/4 uncji złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, a więc .999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki bite są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety i w rezultacie redukcję możliwości jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o ilości czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.
W asortymencie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, czyli wspomniane wcześniej Krugerrandy, australijskiego Kangura czy austriackich Filharmoników Wiedeńskich.
Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]