Technologie 

Impregnat hydrofobowy – właściwości oraz zastosowanie

W wielu wypadkach staramy się zabezpieczyć pewne przedmioty przed poplamieniem lub wodą. Świetnie sprawdzają się w tym najróżniejsze impregnaty hydrofobowe.

Nowoczesna technologia: impregnat hydrofobowy

Rozwój nowoczesnych technologii przyczynił się do tego, że pojawiły się innowacyjne sposoby ochrony przeróżnych tworzyw przed oddziaływaniem wody, w rezultacie czego w sklepach zagościły impregnaty hydrofobowe. Sposoby ich użycia są niezwykle obszerne, a liczba materiałów, które można nimi zabezpieczać, jest bardzo duża. Znajdują się pośród nich przedmioty wyprodukowane ze szkła lub z metalu, drewno i przeróżne tkaniny. Zabezpieczając przeróżne przedmioty przed wpływem wody zdecydowanie wydłużamy ich trwałość. Jest to niezwykle ważne w przypadku przedmiotów zrobionych z metalu, które pod wpływem wilgoci wyjątkowo szybko rdzewieją. Natomiast chronione impregnatem hydrofobowym powierzchnie zrobione ze szkła nabierają specyficznej właściwości, którą jest możliwość ich samooczyszczania się.

Z jakiego powodu opłaca się postawić na impregnat hydrofobowy?

Impregnaty hydrofobowe znajdują nadzwyczaj szerokie zastosowanie. Z chęcią wykorzystują je wytwórcy obuwia sportowego i odzieży. Już podczas produkcji obuwie oraz odzież zabezpiecza się przed przesiąkaniem właśnie impregnatami hydrofobowymi. Chętnie sięgają po nie osoby, które preferują aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Impregnaty hydrofobowe posiadają jeszcze inną znaczącą właściwość – zabezpieczają nie tylko przed działaniem wody, ale także przed tłustymi plamami. Substancje te chronią przeróżne materiały przed zabrudzeniami z kawy, czerwonego wina czy soku, przy czym w żaden sposób nie wpływają na właściwości, którymi wyróżnia się pokryty nimi obiekt. Jednocześnie nie wpływają na nasz organizm, gdyż są naprawdę bezpieczne. Pokryta nimi powierzchnia zachowuje właściwości oddychające, co ma naprawdę wielkie znaczenie w wypadku wykorzystania impregnatu hydrofobowego do ochrony odzieży.

Powiązane wpisy