Technologie 

Jak nanotechnologia wpływa na nasze życie

Nanotechnologia, kojarząca się z innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w medycynie czy przemyśle, jest coraz częściej spotykana w życiu codziennym. Nanocząstki obecne są w dzisiejszych czasach przykładowo w impregnatach oraz środkach czyszczących.

Nanotechnologia – zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami i wilgocią

Nanotechnologia pozwala na tworzenie powłok hydrofobowych zabezpieczających w zasadzie każdą powierzchnię przed wodą czy różnego typu zanieczyszczeniem. Nanocząstki obecne w impregnatach są daleko mniejsze od porów materiału, w wyniku czego wnikają one głęboko i stanowią bardzo skuteczną ochronę. Powłoka hydrofobowa nie tylko odpycha wodę i tym samym ochrania przed wykwitami wapiennymi i korozją, ale też zabezpiecza podłoże przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jednocześnie powłokę hydrofobową charakteryzuje paroprzepuszczalność, czyli umożliwia ona „oddychać” materiałom.
Warstwą hydrofobową zabezpiecza się tekstylia, lakier samochodowy, szyby, drewno i wszelkiego rodzaju podłoża mineralne, jak beton, fugi, kostkę brukową lub elewacje budynków.

Nanotechnologia – innowacyjne środki czyszczące

Nanotechnologię stosuje się również podczas procesu produkcji środków czyszczących. Zawarte w tych preparatach mikroskopijne cząsteczki nadzwyczaj skutecznie oczyszczają powierzchnię, gdyż głęboko w nią wnikają. Preparaty te bardzo dobrze dają sobie radę z usuwaniem nawet najtrudniejszych zabrudzeń, jak na przykład tłustych osadów w piekarniku czy zacieków z kamienia. Na dodatek w środkach czyszczących znajdują się nanocząstki srebrauniemożliwiające rozwój pleśni, grzybów i roztoczy.
Środki czyszczące wytwarzane z zastosowaniem nanotechnologii nie zawierają związków niebezpiecznych dla zdrowia nie posiadają także nieprzyjemnej woni. Są to preparaty ekologiczne więc można używać ich nawet na powierzchniach mających kontakt z żywnością, czyli przykładowo na blatach kuchennych. Równie bezpieczną grupą takich produktów są neutralizatory zapachów przeznaczone do samochodu, domu lub elementów wyposażenia dla zwierząt – kuwet oraz legowisk.

Powiązane wpisy