Technologie 

Powłoka hydrofobowa – najlepsze zabezpieczenie przed wilgocią

Woda jest zabójcza dla prawie wszystkich surowców. Na tkaninach pojawiają się się przez nią grzyby i glony, które w krótkim czasie sprawiają, że materiał okazuje się się niezdatny do wykorzystania. Tak samo niebezpieczna może okazać się też dla metalu – zdecydowania przyspiesza wszak korozję. To z tego względu istotne jest to, aby chronić powierzchnie stosowanych przedmiotów przed jej negatywnym wpływem. Pozwalają na to najróżniejsze preparaty impregnujące, jednak nie wszystkie są efektywne. Jak więc znaleźć ten, który trafi w nasze oczekiwania? Która powłoka hydrofobowa będzie najodpowiedniejsza? O czym powinniśmy pamiętać przy jej poszukiwaniach?

Powłoka hydrofobowa dostosowana do surowca

Jak nietrudno się domyślić, powłoka hydrofobowa musi być dostosowana do materiału, który ma zabezpieczać. Inne substancje mają preparaty stworzone do stali, pozostałe zaś do impregnacji tekstyliów. Na szczęście w sklepach znajdziemy wiele różnych preparatów – od tych chroniących drewno, przez powłoki hydrofobowe do tekstyliów, aż po środki, które możemy stosować na przedmiotach szklanych. By okazały się skuteczne, musimy oczywiście pamiętać, że należy aplikować je na czyste i suche przedmioty – w przeciwnym razie nie będą bowiem skuteczne.

Powłoka hydrofobowa – efektywność

Powłoki hydrofobowe wytwarzane są dziś z nowoczesnych substancji. Dobrze wybierać produkty stworzone w myśl nanotechnologii – generujące niewielkie warstwy ochronne, które odpychają wilgoć. Nowoczesne powłoki hydrofobowe muszą być również w stu procentach odporne na działanie promieni ultrafioletowych, ponieważ większość zabezpieczanych materiałów jest codziennie na nie narażonych. To spowoduje także, iż tekstylia, na które będzie nałożona powłoka hydrofobowa będą zabezpieczone przed blednięciem powstałym w wyniku promieniowania słonecznego.

Powiązane wpisy