Technologie 

Zastosowanie srebra koloidalnego w medycynie

Bardzo rozdrobnione srebro, które połączono z żelatyną lub białkiem to substancja o nazwie kolargol. O wiele częściej jednak w miejsce właściwej nazwy używa się określenia srebro koloidalne. Używane jest ono przede wszystkim w lecznictwie. Korzysta w niego mnóstwo gałęzi medycyny.

Srebro koloidalne – naturalny środek leczniczy

Właściwości odkażające srebra koloidalnego przełożyły się na to, że jest ono wykorzystywane w lecznictwie. Najczęściej sięga po nie dermatologia oraz okulistyka, znacznie rzadziej wykorzystują je urolodzy. Obecnie koloidy srebra wykorzystywane są jako środek do leczenia zewnętrznego. Właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne przyczyniają się do tego, że po koloidy srebra sięga się wtedy, kiedy mogą rozwinąć się zakażenia o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. Srebro koloidalne jest bowiem bardzo dobrym środkiem antyseptycznym. W leczeniu stosuje się je w postaci maści (dermatologia) oraz kropli (w okulistyce).

Kiedy mogą być wykorzystywane koloidy srebra?

Koloidy srebra stosuje się w leczeniu trudno zabliźniających się oparzeń, owrzodzeń i ran. W aptekach dostępne są suplementy diety, w składzie których znajduje się srebro koloidalne – mogą być stosowane przy przeziębieniu oraz grypie, również jako leki wspomagające leczenie anginy, zapalenia oskrzeli oraz kaszlu. Niezwykle często koloidy srebra są stosowane do leczenia zmian pojawiających się na skórze. Można je wykorzystywać w przypadku egzemy, łuszczycy, trądziku, różnych postaciach grzybicy oraz przy łojotoku. Koloidy srebra są pomocne w stanach zapalnych pęcherza moczowego oraz jelita grubego. Można je zażywać także przy grypie żołądkowej. Zanim zaczniemy zażywać środki zawierające srebro koloidalne, trzeba skontaktować się ze specjalistą, głównie w przypadku leków do użytku wewnętrznego. Nie należy bowiem przekroczyć zalecanej dziennej dozy, która jest bardzo mała i wynosi tylko 0,014 mg na każdy kg masy naszego ciała. Srebro koloidalne można dodawać również do płukania odzieży, jak również wykorzystywać w celu niwelacji przykrego aromatu potu.

Powiązane wpisy