Cegła retro – dlaczego warto?
Obiekty postawione przed stu laty mają unikatowy czar. Jest on zasługą po pierwsze powagi, którą zdobywają z biegiem czasu, ale też stylu oraz materiałów użytych do ich budowy. W tamtych dekadach największym zainteresowaniem architektów szczyciła się niewątpliwie czerwona cegła, jaka również dziś uchodzi za surowiec, który dodaje budynkowi niecodziennego uroku. Jednak choć w sklepach znajdziemy rozmaite typy cegły w tej barwie, nie każda sprawdza się wtedy, gdy zależy nam na klimacie w stylu minionych czasów. Najlepiej postawić wtedy na cegłę retro. Jak więc jest ona produkowana? W jakich sytuacjach powinniśmy po nią sięgnąć?
Produkcja cegły retro
Cegła retro bywa produkowana rozmaitymi technikami. Najtańsze wersje to wytwarzane współcześnie płytki, które są następnie postarzone. Nie zapominajmy jednak, iż tego typu cegły na pewno nie będą prezentować się dokładnie tak, jak w starych obiektach. Jeżeli więc ważny jest dla nas odpowiedni efekt, wybierzmy płytkę retro produkowaną z surowca pozyskiwanego z likwidowanych, starych budynków. Zostaje ona szlifowana, a później zabezpieczana przed szkodliwymi czynnikami, dzięki czemu doskonale się prezentuje, a zarazem jest równie odporna jak nowoczesne cegły. W sklepach kupimy najróżniejsze rodzaje płytki retro, pośród których z pewnością dobierzemy modele, które będą komponowały się z projektem konkretnego obiektu.
Płytka retro – gdzie najlepiej wygląda?
Jak nietrudno stwierdzić, cegła retro nie powinna być stosowana jako główny materiał. Doskonale zdaje egzamin natomiast jako surowiec ozdobny, jaki nadaje pomieszczeniu pożądanego charakteru. Właśnie dlatego nierzadko są spotykane w loftach – mieszkaniach zaaranżowanych w budynkach używanych przed laty przez zakłady przetwórcze. Płytka retro sprawdzi się oczywiście również w pozostałych budynkach, świetnie wyglądając tak w kuchni, jak i korytarzu czy pokoju dziennym.