Co warto wiedzieć o osuszaniu ścian?
Zawilgocone ściany to problem, który dotyka nie tylko posiadaczy wiekowych budynków. W nich oczywiście okazuje się on szczególnie poważny, ale pojawia się także w młodszych domach, w których jest skutkiem uszkodzonej czy nieodpowiednio zamontowanej izolacji. Nie musimy chyba tłumaczyć, że wilgoć w środku ścian to poważne zagrożenie dla domu – powoduje obniżenie właściwości termicznych murów, a w skrajnych sytuacjach potrafi także skutkować ich zawaleniem. Z tego powodu jeśli zaistniały przyczyny, by sądzić, że dane mury są mokre, warto rozpocząć właściwe działania i powierzyć specjalistom ich zabezpieczenie. Na czym polega więc osuszanie ścian? Jakie metody są aktualnie najchętniej stosowane przez fachowców?
Osuszanie ścian – jak przebiega?
Przed osuszaniem ścian warto przeprowadzić ekspertyzy, jakie powiedzą nam, czy ściany naprawdę są zawilgocone. Opierają się one na wycięciu paru próbek ściany i przetestowaniu ich w laboratorium. Jeżeli poziom wilgoci ścian nie przekracza 5%, osuszanie ścian nie jest konieczne. Kiedy natomiast okaże się wyższe, powinniśmy niedługo przeprowadzić następne ekspertyzy. Zawartość wody wyższa od 10% będzie zaś powodem, żeby bezzwłocznie przeprowadzić osuszanie ścian – potrafi bowiem być źródłem dużych problemów.
Efektywne osuszanie ścian
Najczęściej wykorzystywaną techniką osuszania ścian jest, jak łatwo stwierdzić, użycie nagrzewnic. Metoda ta posiada wiele plusów, jednak wykazuje również minusy – okazuje się stosunkowo mało efektywna przy dużym zawilgoceniu oraz wymaga odpowiedniego przygotowania wnętrza. Z tego powodu coraz częściej wykorzystuje się nowsze techniki – osuszanie ścian z wykorzystaniem osuszaczy, mikrofal oraz energii elektrycznej. Cechują się one dużą efektywnością i stosunkowo niewielkimi kosztami, a to szczególnie ważne będzie w przypadku dużych domów lub obiektów z naprawdę zawilgoconymi ścianami.