Usługi budowlane 

Domy góralskie – projekt i budowa

link

Z początku budowane były tylko w górach, dziś natomiast wpływy stylu góralskiego widoczne są również w pozostałych częściach naszego kraju. Domy góralskie, mimo swojego określenia, powstają też na Pomorzu, a zainteresowanie nimi rośnie każdego roku. Skąd się bierze? Jakie dobre strony mają domy góralskie?

Skąd wzięły się domy góralskie?

Choć wznoszone są już od wieków, w zbiorowej świadomości budownictwo góralskie zaistniało dzięki Stanisławowi Witkiewiczowi – wzięte stąd rozwiązania zostały przez niego użyte do wypracowania nieznanego do tej pory, unikatowego języka architektonicznego. Z czasem to budownictwo zdobyło popularność poza Tatrami, ale stale jest jednoznacznie kojarzy się z tą częścią Polski.

Surowce do wznoszenia domów góralskich

Najważniejszym materiałem, z którego powstają domy góralskie jest oczywiście drewno. Najpierw wykorzystywano jedynie gatunki występujące w na Podhalu, jednak z czasem architekci zaczęli także używać drewna importowanego – to bowiem łatwiej znosi upały i mrozy oraz wilgoć.

Domy góralskie – jak rozpoznać?

Domy góralskie najprościej rozpoznać możemy dzięki specyficznym, spadzistym więźbom i kamiennych podmurówkach. Domy góralskie nie mogą obejść się bez werand i wszechobecnych detali dekoracyjnych, wychodzących spod rąk najlepszych rzemieślników-artystów.

Domy góralskie – czemu warto?

Są popularne przede wszystkim ze względu na swój niezwykły styl, ale ich zalety na tym się nie kończą. Musimy wspomnieć, że zbudowane w w największym stopniu z drewna, generują nadzwyczaj korzystną atmosferę, a użyte w nich materiały są w stu procentach bezpieczne dla przyrody.

Nasze dane kontaktowe:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy